לחובבים ולאלו שמפחדים – מה אומרים החתולים?

אחרי 13 שנים של חיים משותפים עם יאקול, נהיו לנו קשיים בזוגיות פתאום, כשהרגשתי שהוא במצוקה ואני לא מצליחה להבין מה עובר עליו.
בחיפושים אחר תשובה, נתקלתי בטקסט המעולה הזה, באתר של העמותה לחתולי רעננה (אתר שכבר אינו באויר). מומלץ לכל מי שיש לו חתול, למי שאוהב ובעיקר למי שמפחד מחתולים – אחת החיות המדהימות בעיני.

************************

חתולים לא יודעים לדבר במלים, אבל זה לא אומר שהם לא מדברים. ההיפך הוא הנכון. חתולים מדברים בלי סוף, ועם כל מה שיש להם: עם העיניים, האוזניים, הפה, הפרווה, הגב, הזנב, וגם בעזרת כל מיני סוגים של מיאו. כשמסתכלים על תנועות הגוף והפנים של החתול ומקשיבים לקולות שהוא עושה, קל לדעת אם הוא רוצה להגיד: “טוב לי איתך”, או משהו אחר לגמרי, כמו “תיזהרו ממני. אני עכשיו מסוכן!”

כשחתול דוחף את ראשו אל הרגל או אל היד שלכם הוא רוצה להגיד “שלום”, וגם “לטפו אותי קצת”. גם כשהוא מסתובב לכם בין הרגליים ומצמיד את גופו אליכם, הוא רוצה לומר “שלום” ו”מה נשמע?” ו”איפה הייתם?” ו”כמה טוב לראות אתכם”. זו גם דרכו של החתול לסמן אתכם בריח שלו. כשחתול מתחכך במישהו הוא משאיר עליו את הריח שלו. אנחנו לא יכולים להריח את הריח העדין הזה, כי חוש הריח שלנו לא משוכלל במיוחד, אבל חתולים וחיות אחרות מרגישות בו ויודעות בדיוק למה התכוון החתול כשהוא סימן את האיש עם הריח החתולי שלו. הן יודעות שבזה הוא הודיע: “האיש הזה שלי. הוא שייך לי”.

כשהחתול מתהפך על גבו, או על צידו, מראה את הבטן שלו, מצמיד את כפותיו הקדמיות אל חזהו, ומתגלגל קצת הוא רוצה להראות שהוא שמח לקראתכם. זו קבלת פנים חתולית מאוד.

כשחתול משתרע לכם על הבטן ודוחף כנגדה את כפותיו הקדמיות, אחת אחת, כאילו הוא צועד במקום, כנראה שמתחשק לו להתפנק, ולהתנהג כאילו הוא שוב גור קטן. את התנועה הזו עושים גורים יונקים. הם נצמדים לאמא שלהם, דוחפים בעדינות את כפותיהם כנגד הבטן שלה ובכך עוזרים לחלב לצאת מהפטמות שלה. כשחתול בוגר עושה את זה לבנאדם הוא לא רוצה לינוק, הוא רק אומר, “בא לי להיות גור קטן”, וגם “בוא, תהיה אמא שלי”.

חתולים לפעמים נועצים עיניים בלי למצמץ. הם עושים את זה כשהם חשים באיום, אם נעצום את העיניים ונפתח לאט לאט ונציץ אל החתול נראה שגם הוא עצם את עיניו או הסב את ראשו וזה אומר: “תודה חבר. נרגעתי”….

כשחתול מתיישב לידכם וסוגר עיניים, זה לא אומר שמשעמם לו איתכם. להיפך, סימן שהוא מרגיש בטוח לידכם, ויכול להירדם בחברתכם, אפילו אם אתם בדיוק מדברים איתו.

כששערות שפמו של החתול נוטות למעלה סימן שהחתול מרוצה ואוהב. כשהן כפופות כלפי מטה סימן שהוא בכלל לא רגוע. גם כשהוא פותח קצת את פיו ומשכיב את אוזניו סימן שהוא עצבני ותוקפני.

כשחתול זוקף את אוזניו, השערות שבהן נעמדות, האישונים בעיניים נעשים רחבים,– הוא מודיע: “מישהו מתקרב, אולי כלב”. כשהוא חושד שחתול אחר מתקרב האוזניים שלו נוטות הצידה.

כשהאוזניים של החתול נוטות קדימה סימן שהוא שמח, כשהוא מזיז אותן אחורה סימן שהוא מפחד.

כשחתול מתנפח, מסמר את שערותיו, מתמתח ומעגל את גבו כלפי מעלה, סימן שהוא מאוד מפחד ורוצה להיראות גדול יותר ומפחיד בעצמו. הוא רוצה להגיד “אני מסוכן, זוזו ממני”, ובמקרה שכזה – זה בדיוק מה שצריך לעשות – להתרחק.

אם החתול לא הבריח את מה שגרם לו לפחד, הוא עשוי לשכב על הרצפה, להצמיד את אוזניו לראשו, לקרב את הזנב לבטנו, לחשוף שיניים ולעגל את לשונו כדי לנשוף דרכה אוויר חם. אל תתקרבו ללטף את החתול כשהוא מתנהג ככה. עדיף לנסות למצוא מה גורם לו לפחד כל כך, ואם זה כלב או חתול אחר, להרחיק אותם ממנו. תוך זמן קצר הוא יישכח מהכל, יירגע ויהיה מתוק כמקודם.

מי אמר מיאו?

לחתול יש כמה סוגים של מיאו, וכל אחד מהם אומר משהו אחר. אם, למשל, בטעות דורכים לחתול על הזנב, הוא משמיע מיאו קצר, חד וכואב שבכלל לא דומה למיאו הארוך והנרגש שיוצא לו מהפה כשהוא מבין שהוא הולך לקבל ממתק של חתולים.

חתול אומר מיאו כשהוא רוצה משהו, למשל לאכול, או מבקש שיפתחו לו דלת. בדרך כלל המיאו הזה נשמע כמו פקודה, וכדי להבהיר את עצמו החתול יכול להתחכך לכם ברגליים ולהגדיל קצת את האישונים בעיניים. אם הוא לא מקבל מה שהוא רוצה הוא עשוי לחזור על המיאו הזה, אבל הפעם קצת יותר חזק, כי הוא חושב שלא התנהגתם כפי שביקש, כי לא הבנתם אותו בכלל.

יש מיאו שיש בו הרבה ריש”ים, והוא נשמע מיררררררררר. כשהחתול משמיע את המיאו הזה וזוקף את זנבו סימן שהוא נרגש וטוב לו. הוא יכול לומר את זה כשמניחים לו משהו בצלחת.

ויש גם צלילים לא נעימים. כשמשהו מאוד מפחיד את החתול, למשל חתול אחר או כלב, הוא פוער את פיו, חושף שיניים ונושף אוויר חם שיוצר קול נשיפה. זהו קול אזהרה, והחתול משתמש בו כשהוא רוצה לאיים ולהודיע: “תתרחקו ממני”. לפעמים, כשהוא ממש רוצה לריב, הוא גם צועק עאוו-ווווו.

צליל דומה – עאווו-ווווררר – משמיעים חתולים, בדרך כלל ברחוב, באמצע הלילה, בתקופות שהם רוצים להזדווג. הקריאה הזו מסבירה לחתולים אחרים מה הם רוצים.

מיאו אחד יותר מדי

אם החתול שלכם לא מפסיק להגיד לכם מיאו, ואתם רוצים רגע שקט, אל תגידו לו “שקט”, ואל תגידו לו “מספיק עכשיו עם המיאו הזה”. ככה הוא לא יחשוב שאתם רוצים שהוא יפסיק, להיפך. הוא יחשוב שאתם ממש משוחחים, הוא עם ה”מיאו” שלו, ואתם עם “השקט” שלכם. הדרך הטובה ביותר להפסיק את המיאו, היא להתעלם או פשוט לתת לחתול את מה שהוא מבקש – לפתוח לו דלת, או לתת לו משהו לאכול.

מה אומר הזנב?

חתולים מכשכשים בזנב כשהם עצבנים או כועסים ומרימים אותו ישר וגבוה כשהם מרוצים או גאים.
וזה לא הכל. חתולים עושים עם הזנב עוד כמה תנועות קבועות, וכל אחת מהן היא סימן למשהו אחר.
כשהזנב תלוי למטה, משוחרר ומאושר, החתול אומר: “הכל בסדר אצלי”.
כשהזנב מורם ישר וגבוה, החתול אומר: “אני מרוצה מאוד”.
כשהזנב מורם ומעוגל, החתול אומר: “אני לא כל כך בטוח בך”.
כשהזנב מורד ומתנפח בקצה, החתול אומר: “אני מודאג”.
כשהזנב מתנפח מאוד והשערות שלו סומרות, החתול אומר: “אני מפחד!!”
כשהזנב מתנדנד מצד לצד אפילו רק בקצה , החתול אומר: “הניחו לי!”

הגרגור

חתולים יודעים להשמיע עוד קול אחד מוזר ומקסים, שלא דומה לשום סוג של מיאו, ואף חיה אחרת, חוץ מחתולים, לא משמיעה אותו. לקול הזה קוראים גרגור והוא יוצא מתוך הגוף של החתולים כאילו אופנוע קטן מרעיד אותם מבפנים. אף אחד לא יודע איך החתולים מגרגרים אבל כנראה שהם עושים את זה כשהם ממש מרוצים ונהנים.

איך מדברים עם חתול?

אל חתול צריך לדבר במלים, כמו אל אנשים וגם צריך ללטף ולגעת בו. חתול אולי לא יודע מה בדיוק מתכוונים כשמדברים אליו במלים של בני אדם, אבל הוא יכול להרגיש אם הדברים שאומרים טובים או רעים, לפי הטון שבו הם נאמרים. כשרוצים להגיד לחתול מלה טובה, צריך לומר לו, “איזה חתול טוב אתה,” ו”כל הכבוד לך,” ו”חתול חכם שכמותך,” ברוך ובנעימות, לצעוק על החתול לא כדאי. הוא ייעלב, ירתע ויפחד מאיתנו.

כדאי גם ללטף את החתול. קודם כל, כי זה נעים לאנשים ולחתולים. לא תמיד חתול נותן שיגעו בו, והוא גם לא מסכים שכל אחד ילטף אותו. לכן צריך לעשות את זה לאט ובזהירות, ורק כשהחתול מסכים. לפעמים חתול מבקש שילטפו אותו, או יותר נכון לומר – ממש דורש שילטפו אותו, ואז הוא יכול להתיישב על הספר שמונח מולכם, או על הברכיים שלכם או לדחוף את הראש ישר לתוך כפות הידיים שלכם. זה הזמן הכי טוב ללטף את החתול. בדרך כלל הוא יעצום עיניים או יגרגר בהנאה. חתולים אוהבים שמלטפים אותם בראש ובלסת, והם שונאים שמנסים ללטף אותם בבטן או ברגליים.

זהירות עם החיבוק

חתולים לא אוהבים חיבוקים. כשהם גורים קטנים הגוף שלהם מאוד עדין וחיבוק יכול להכאיב להם. גם כשהם גדלים חיבוקים מלחיצים את החתולים, והם מרגישים כאילו חיה גדולה צדה אותם. עדיף ללטף אותם ולא לחבק חזק. גם עם נשיקות צריך להיזהר. אל תשכחו שהפנים שלכם הרבה יותר גדולים מהפנים של החתול וכשאתם מצמידים אותם לפנים שלו, הם יכולים להיראות לו מאוד מבהילים.

איך קוראים לחתול שלך?

אפשר לבחור לחתול איזה שם שרוצים:

נתינת שם לחתול הוא השלב הראשון לגרום לו להרגיש אהוב ורצוי. זהו השלב שגורם לנו להתייחס לחתול כיצור חי הזקוק להתייחסות אמיתית וראויה.  שם של מישהו שיש לו משמעות כלשהי עבורו. מומלץ לקרוא לחתול בשם הראשון שעולה בתודעה כאשר רואים את החתול בפעם הראשונה או כשמאמצים אותו.

כל חתול יודע את שמו ומגיב לו. מעבר לכך, גם אם יש חבורה של חתולים, כל חתול בחבורה יידע את שמו הספציפי. גם אם לעיתים קרובות נדמה לנו שהחתול לא מגיב לשמו אין זה כך. הוא פשוט נמצא בקרבת מקום וגם אם לא רואים אותו, הוא מקשיב לנו ולא תמיד רוצה או יכול להגיע אלינו.

כשמאמצים חתול בוגר, מבית אחר או מבית מחסה שאלו מה היה שמו ובדקו מה שם זה עושה להרגשה שלכם. אם אתם מתחברים לשם אחר, תנו לו את השם הזה והחתול יתחבר אליו כי זה מה שאתם מרגישים. החתולים מתחברים לרגשות שלכם. היו כנים עם רגשותיכם והחתול מיד ייקשר אליכם ולשמו החדש. כמו כן, אל תשנו שם בכוונה ובדקו מה השם שכבר היה קיים עושה לכם.

יאקול בימים מאושרים יותר

6 Responses to “ לחובבים ולאלו שמפחדים – מה אומרים החתולים? ”

 1. Sharona Ler

  תודה ! מעולה

 2. עידית נעמן

  נפלא! כתוב מלא אהבה

  • Eliana Ben-David

   תודה עידית
   כן, מסכימה, אוהבים שם חתולים, בעמותה לחתולי רעננה (וגם אני אוהבת אותם :)

 3. החתול שלי גור קטנטן תמיד תוקף לי את הידיים
  אוזניים כפופות לאחור אבל ונראה תוקפני אבל הולך אחרי לכל מקום בבית וגם מבקש ממני דברים כשצריך
  אבל לא נרגע איתי ממש ומגרגר כמו שהוא עם אחיי

  • Eliana Ben-David

   נשמע כמו גור חתולים בריא ומאושר :)
   (אם היה עם אמו ואחיו, היה עושה את אותו הדבר איתם:)
   כייף לכם, תיהנו!

Leave a Reply

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.